M x Alzheimer

Terry PrachetSkupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek " Úžasná Zeměplocha" od anglického spisovatele Terryho Pratchetta, připravuje každý rok benefiční akci na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera je vždy věnován oddělení kognitivních poruch AD Centra v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, které se dlouhodobě zabývá především časnou a správnou diagnostikou Alzheimerovy nemoci.

Mrakoplaš by rád přispěl a podpořil tento boj. Zvlášť, když byl touto nemocí postižen nedávno zesnulý duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snaží poukázat na Alzheimerovu nemoc, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit výzkum této choroby, který pak může pomoci všem postiženým pacientům.

 

  

Velmi váženými hosty, kteří se této benefice v minulosti účastnili jsou např. Petr Janda, Vladimír Merta, Ivan Hlas, Roman Dragoun, Luboš Pospíšil, Ondřej Konrád, Mirek Kovářík, skupina Traband, Slávek Janoušek, Luboš Vondrák, Mirek Ošanec, Stráníci, Michal Braxatoris, Petar Introvič a další, kteří si s Mrakoplašem vždy společně zahrají a podpoří tak tuto akci, jejíž výtěžek je předáván přítomnému zástupci oddělení kognitivních poruch AD Centra v Klecanech u Prahy. (www.nudz.cz/adcentrum).

 

Na podiu, kromě muziky, vždy probíhá i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytují zdarma. (např. fotografové Vojtěch Vlk a Petr Maršík ml., grafik Zdeněk Häckl, Michal Bulíř, Oto Burger a další účinkující, včetně hudebníků). Zároveň v prostorách kolem hlavního koncertní sálu pravidelně probíhá i výstava uměleckých děl s názvem „Hledání zapomenutého“, která tématicky navazuje na celý koncept večera. Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce je přidáván k financím ze vstupného a poskytován AD centru.

 

  

 

Zatím se na těchto benefičních koncertech podařilo vybrat už více než 220 000Kč. A Mrakoplaš věří , že i v další sezóně tato akce diváky zaujme, dorazí ve velkém počtu, užijí si speciální vystoupení všech umělců a na výzkum Alzheimerovy nemoci přibydou další, tolik potřebné finance.

Mrakoplaš děkuje Klubu Terryho Pratchetta, bez kterého by tato akci nikdy nevznikla. www.discworld.cz