M x Alzheimer

Terry PrachetSkupina Mrakoplaš, která se jmenuje podle nedostudovaného čaroděje ze série velmi oblíbených knížek " Úžasná Zeměplocha" od anglického spisovatele Terryho Pratchetta, připravuje každý rok benefiční akci na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Celý výtěžek z tohoto komponovaného večera je vždy věnován oddělení kognitivních poruch AD Centra v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, které se dlouhodobě zabývá především časnou a správnou diagnostikou Alzheimerovy nemoci.

Mrakoplaš by rád přispěl a podpořil tento boj. Zvlášť, když byl touto nemocí postižen nedávno zesnulý duchovní otec kapely, spisovatel Terry Pratchett. Kapela se odlehčenou formou snaží poukázat na Alzheimerovu nemoc, oslovit veřejnost i soukromé subjekty tak, aby byla tato degenerativní nemoc maximálně zviditelněna a aby si všichni uvědomili, že je dobré podpořit výzkum této choroby, který pak může pomoci všem postiženým pacientům.

 

  

Velmi váženými hosty, kteří se této benefice v minulosti účastnili jsou např. Vladimír Merta, Ivan Hlas, Roman Dragoun, Luboš Pospíšil, Ondřej Konrád, skupina Traband, Slávek Janoušek, Luboš Vondrák, Mirek Ošanec, Stráníci, Michal Braxatoris, Petar Introvič a další, kteří si s Mrakoplašem vždy společně zahrají a podpoří tak tuto akci, jejíž výtěžek je předáván přítomnému zástupci oddělení kognitivních poruch AD Centra v Klecanech u Prahy. (www.nudz.cz/adcentrum).

 

Na podiu, kromě muziky, vždy probíhá i aukce několika raritních a uměleckých děl, které výtvarníci, fotografové a další umělci podílející se na tomto večeru poskytují zdarma. (např. fotografové Vojtěch Vlk a Petr Maršík ml., grafik Zdeněk Häckl, Michal Bulíř, Oto Burger a další účinkující, včetně hudebníků). Zároveň v prostorách kolem hlavního koncertní sálu pravidelně probíhá i výstava uměleckých děl s názvem „Hledání zapomenutého“, která tématicky navazuje na celý koncept večera. Výtěžek z této prodejní výstavy a aukce je přidáván k financím ze vstupného a poskytován AD centru.

 

  

 

Zatím se na těchto benefičních koncertech podařilo vybrat už více než 120 000Kč. A Mrakoplaš věří , že i v další sezóně tato akce diváky zaujme, dorazí ve velkém počtu, užijí si speciální vystoupení všech umělců a na výzkum Alzheimerovy nemoci přibydou další, tolik potřebné finance.

Mrakoplaš děkuje Klubu Terryho Pratchetta, bez kterého by tato akci nikdy nevznikla. www.discworld.cz