Historie

Podzim 1995
První zkoušky v sestavě Pavel Lipták (zpěv, kytary), Martin Kalenda (zpěv, kytary), Roman Pluhař (bicí; ex For Sale, Ta Jana z Velké Ohrady), Michal Kliner (basová kytara; Traband).
Leden 1996
První koncert proběhl 17. ledna v klubu Amfora.
Únor 1996
Změna na postu baskytary: přichází Vojtěch Kelt. Přichází stálý host zpěvačka Jana Husáková (ex Corpus Delicti).
Březen 1996
Natočení demosnímku ve studiu KOCOUR M. Braxatorise.
Červen 1996
Účinkování na prvních letních festivalech (Okolo Třeboně,Zahrada, aj.).
Leden 1997
Natočení druhého demosnímku ve studiu Kocour.
Únor 1997
Odchází Roman Pluhař s Janou Husákovou (tehdy již Ta Janou z Velké Ohrady) a zakládají svou skupinu.
Březen 1997
Přichází harmonikář Petr Vrabec, odchází Vojtěch Kelt.
Duben 1997 - Březen 1998

Období, kdy do skupiny přicházeli, hráli, hostovali, alternovali a posléze i odcházeli:

  • Václav Pohl (bicí; ex Traband, Echolama),
  • Martina Fialová (tenor saxofon; ex Laura a její tygři, BaF, Neřež, Kapela Jarka Nohavici, aj.),
  • David Uher (bicí; Rolling Stones Revival Band, BaF, Neřež, aj.),
  • Michal Janovský (basová kytara; ex Skoro),
  • Jiří Zmek (conga, percussion; ex Folklok, Shade, aj.)
Leden 1998
Velký koncert k druhým narozeninám Mrakoplaše. Spolu s ním vystoupila Ta Jana z Velké Ohrady a velmi vážená bluesová formace TUCET, jejíž skladatel a kytarista Peter Jurkovič se stal kmotrem, poradcem, dvorním stavitelem nástrojů a příležitostným hostem skupiny.
Duben 1998
Sestava skupiny se ustálila na složení:Pavel Lipták (zpěv, kytary),Martin Kalenda (zpěv, kytary), Petr Vrabec (foukací harmonika),Václav Pohl (bicí, zpěv), Michal Janovský (basová kytara). Při velkých koncertech nadále hostoval Jiří Zmek
Červenec 1999
Na festivalu Porta získala skupina hlavní cenu v kategorii folk!
únor 1999:
Natočení klipu k písni Žárlíš pro Českou Televizi
březen: Natočení nahrávky ve studiu STROUHA Štěpána Kojana a vydání souborného nosiče Mrakoplaš 1999( CD, MC, vlastním nákladem)
Červen 2000
"Velká festivalová sezóna" Mrakoplaš se v létě zúčastnil mnoha festivalů
leden 2000
Domácí klubovou scénou se stává BLUES SKLEP na Praze 1, kde skupina účinkuje každý měsíc
Srpen: 2000
Další úspěšná festivalová sezóna. Skupina se rozhodla, že těžiště svých aktivit přesune blíže k blues a soustředí se na klubové pořady.
Leden 2001
Představení nového programu "Mrakoplaš 2001". Současný repertoár tvoří 33 písní, převážně z pera Pavla Liptáka.
Leden 2002
Odchází Michal Janovský a na jeho místo nastupuje Jakub Jurkovič (ex Žáha), čímž se pouto ke klanu Jurkovičů a firmě MARCUS ještě více upevňuje...
Červen 2002
Příprava nového programu a nahrávky
srpen 2002
Natočení nahrávky ve studiu STROUHA Štepána Kojana
Březen 2003
Novou domácí klubovou scénou se stává Balbínova poetická hospůdka na Praze 2, kam si skupina zve své hosty a hudební přátele.
Říjen 2004
Začíná natáčení nahrávky ve studiu Žabonosy v režii Pavla Kučery
Květen 2005
Odchází Václav Pohl, na jeho místo nastupuje Pavel Douša (ex Galaxis, Youngblood aj.) V létě skupina vystupuje na bluesových festivalech v Mostě, Šumperku, Trutnově a jinde…
Únor 2006
Odchází Jakub Jurkovič, na jeho místo nastupuje Petr Maršík (ex Minehava, Bafalo aj.). Skupina připravuje nový program „Mrakoplaš 06“ a křest prvního oficiálního alba
Březen 2007
Ve studiu JustRecording u dvorního zvukaře Lukáše Novotného začíná práce na první oficiální desce Mrakoplaše. S novým programem objíždí skupina bluesové festivaly po celé ČR. Mezi fanoušky vzniká blog, který podrobně mapuje všechny koncerty skupiny http://mrakoplasband.sblog.cz
Květen 2008
Spolu se skvělým fotografem Vojtěchem Vlkem kapela připravuje novou serii fotek pro propagační materiály a CDčko. Skupina i tento rok hraje na festivalech. Kromě bluesových se vrátila i na folková podia (Okolo Třeboně, Zahrada, Folkový lok atp…)
Únor 2009
Dalším klubem, kde se Mrakoplaš začíná pravidelně objevovat je RybaNaRuby. Skupina stále natáčí ve studiu a koncertuje v klubech a na festivalech.
Duben 2010
Mrakoplaš dokončil natáčení desky. Koncertuje na mnohých místech ČR, zvládne 26 vystoupení. Připravuje velký koncert spojený se křtem prvního oficiálního nosiče.
Září 2010
Mrakoplaš pokřtil v Malostranské Besedě 22.9. své CD "Děti této noci". Role kmotra se s grácií sobě vlastní zhostil Vladimír Mišík. Spolu s Jaroslavem Olinem Nejezchlebou, Peterem Jurkovičem a Milanem Potočem pak dotvořili vynikající atmosféru, která byla umocněna i vyprodaným sálem a spokojenými posluchači...
Únor 2011
Mrakoplaš vyhrál soutěž kterou pořádal Český Rozhlas Ústí nad Labem, v rámci pořadu "Zvukový portýr". Díky tomu měla skupina možnost natočit několik písní v studiu ČR. A protože pár měsíců předtím pokřtila elektrické album, pánové se rozhodli, že natočí několik písní akusticky. Tak, jak Mrakoplaš hrál ve svých počátcích. Písně pak věnoval fanouškům zdarma ke stažení. Tyto verze jsou i na webových stránkách. Jedná se o písně: Borůvky, Všechno, co jsem kdy chtěl, Špatnej nápad a Tramvaj.
Červen 2011
Mrakoplaš založil tradici. Spolu s klubem Terryho Pratchetta začala skupina pořádat benefiční koncerty na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby. Spisovatel Terry Pratchett (jako duchovní otec čaroděje Mrakoplaše) sám Alzheimerem trpí a tak se kapela rozhodla přispět dobrou věc a výběr ze vstupného a dražby raritních předmětů věnovat AD Centru, které se bojem s Alzheimerem dlouhodobě zabývá. Spolu s kapelou pak každý rok vystupují speciální hosté, kteří svým jménem pomáhají přivést na koncert hodně posluchačů a zviditelnit nutnost boje s touto degenerativní chorobou (m.j. V.Merta, I. Hlas, S. Janoušek, Traband, O. Konrád, M. Braxatoris, P. Introvič a další...).
Únor 2012
Mrakoplaš odehrál živý hodinový koncert na rádiu Proglas. Bylo to poprvé, co se vystoupení kapely živě přenášelo do éteru. Díky za pozvání M. Tesařovi a všem, kteří Mrakoplaše ohodnotili na žebříčku rádia. Díky tomu se Mrakoplaš s písní Déšť dostal do TOP10 za rok 2012.
Červenec 2012
Pavel a Martin založili akustickou odnož Mrakoplaše, formaci, která dostala jméno Mrakoplaš Light Orchestra. Toto duo má za úkol hrát na festivalech a v klubech, kam by se velký band neměl šanci dostat a přivést tak nové posluchače na klasická klubová vystoupení kapely. Při svých vystoupeních hraje songy, které už se do repertoáru bandu už nevejdou, nebo úplně nové písně, které do té doby ještě nikdo neměl šanci slyšet. Aranže jsou syrové a atmosférické... MLO také navazuje také spolupráci s výtvarnicí Markétou Šafárikovou, která přináší k hudbě i vizuální rozměr a obohacuje koncerty o výstavy fotografií a obrazů.
Září 2012
Skupina opět po 5ti letech oslovila věhlasného fotografa Vojtěcha Vlka a připravila s ním nový fotoseriál a propagační materiál.
Leden 2013
Po letech se Mrakoplaš setkal se zpěvačkou Mirkou Savčukovou, se kterou absolvoval sérii koncertů a doprovodil ji v písních, které měla v repertoáru skupina Jen Tak, ve které Mirka dlouhá léta účinkovala...
Léto 2013
Mrakoplaš oslavil s formací Stráníci s Mirkem Ošancem jejich narozeniny. V rámci jejich 20ti koncertů programu 60+30=10 ( tedy 60. narozenin Mirka Ošance, 30ti let společného života Stráníků a 10ti let společného hraní v triu) je doprovodil v 11ti známých skladbách Simona s Garfunkelem, George Harrisona a Beatles. Bylo to moc pěkné léto. A i díky tomuto speciálnímu turné Mrakoplaš odehrál v roce 2013 téměř 50 vystoupení.
Listopad 2013
Díky koncertům se Stráníky se kapele splnil dlouholetý sen. Jako host se začal na koncertech objevovat Mirek Ošanec, který je legendou severočeské akustické scény a hrál ve formacích ...A hosté, nebo Jen Tak. A protože se skupině i Mirkovi společná vystoupení libila, dál se objevuje i při koncertech formace MLO. Díky němu získávají večery tohoto odtučněného dua na dynamice, protože jeho repertoár i moderátorský um dokáže posluchače nadchnout a zvednout ze sedadel úplně jiným způsobem, než na jaký byli do té doby od MLO zvyklí.
Duben 2014
MLO s Mirkem Ošancem křtí 3.4. na koncertě v Divadle v Dlouhé první SP skupiny Mrakoplaš Light Orchestra s názvem "Změnila ses". CDčko je nahráno akusticky a živě, ve studiu JustRecording. O výtvarnou stránku alba se postarala opět výtvarnice Markéta Šafáriková.
Září 2014
Mrakoplaš je sice stále doma v Balbínce, ale přesto se začíná pravidelně objevovat i v dalším pražském klubu. Jmenuje je Saturnin a zdejší osazenstvo se velmi snaží, aby se tento žížkovský prostor stal oblíbeným klubem, kde je muzika a další kultura vítána.
Únor 2015
Mrakoplaš je digitální! Písně z alb "Děti této noci" a "Změnila ses" si můžete poslechnout, nebo stáhnout z iTunes, Tidalu, Spotify, Supraphononline, nebo z dalších cca 250ti serverů a přehrávačů po celém světě!
Květen 2015
Mrakoplaš natočil ve studiu All Senses dvě písně. Jako a Změnila ses. Producentem obou písní se stal Ondřej Škoch a spolu se svým týmem vytvořil kapele vynikající atmosféru, která proměnila (často) nervózní natáčení v nezapomenutelný, pohodový a inspirativní zážitek. Hostem na nahrávce byl vždy excelentní Milan Potoček, který do písní natočil Hammondy a Wurlitzer.
Červenec 2015
Mrakoplaš poprvé natáčí videoklipy. A rovnou ke dvěma písním: Jako a Změnila ses. Jeden je střihovou presentací bandu na pódiu a ve studiu, kde se jako speciální host objevil i vynikající Jaroslav Olin Nejezchleba, druhý je lyrickou procházkou, která představuje Prahu očima Pavla Liptáka. Každý z klipů natáčel jiný filmový tým a pro celou kapelu to byla úplně nová a zajímavá zkušenost.
Listopad 2015.
Mrakoplaš začal nahrávat v legendárním studiu Propast desku Hlídač. Syrově, postaru a analogově nasnímal celé album dvorní zvukař skupiny Olympic Petr Kovanda, který desku i produkoval. Vznikla nahrávka, která je otiskem současné tváře kapely. Toho, jak MRAKOPLAŠ opravdu živě zní na pódiích.
Květen 2016
Kapela dokončila natáčení a úpravy desky. Masteringu se chopil Oldřich Slezák z ADK Prague a skupina se díky výslednému zvuku rozhodla, že tentokrát vydá album jak na CD, tak na vinylové desce... Zároveň začala pracovat na videoklipu k prvnímu singlu „Jako“. Ten měl premiéru na začátku září a předznamenával vydání nového alba.
Říjen 2016
V pátek, 28.10. oficiálně vyšla na nosičích CD a LP nová deska Hlídač. Poprvé v distribuci Supraphonu, Bontonlandu a Musictownu. Kapele se tak splnil velký sen… Album má dobré recenze (např. Rock&All, Lidovky.cz, iFolk.cz atp.) a Mrakoplaš se objevuje i několika rádiích (Beat, Rádio1, Country rádio, ČRo, Samson a další...). Vyjíždí na koncerty a desku představuje po celé republice.
Říjen 2017
Mrakoplaš přijal pozvání Sandyho Noska z Českého rozhlasu Olomouc a natočil pro tuto stanici živý koncert z velkého studia. Spolus s kapelou vystoupil i Mirek Ošanec a za nemocného Petra Maršíka pohotově zaskočil vynikající baskytarista Jan Jakubec. Koncert je stále dostupný na Youtube kanálu.
Leden 2018
Skupina natočila druhý videoklip k desce Hlídač. Tentokrát byla zpracována písnička Návod k použití, která pojednává o dětství, stáří a vzpomínání. Mrakoplaš klip věnoval AD Centru, se kterým spolupracuje na beneficích proti Alzheimerově nemoci a pokřtil ho 26.ledna v KD Mlejn. Na tomto koncertu vystupovaly i velevážené hostky Jana Nohavová a Eva Hacurová. https://www.youtube.com/watch?v=oqsho4amg_Y

 

Červen 2018

Frontman Mrakoplaše Pavel Lipták oslavil 50. narozeniny. K této příležitosti skupina uspořádala koncert v KD Mlejn, kde spolu s oslavencem vystoupili i jeho dlouholetí spoluhráči a přátelé: Ondřej Konrád, Petr Hilský, Eva Hacurová, Tomáš Berka, Mirek Ošanec, Michal Braxatoris a Milan Potoček. Gratulantů byl plný sál a došlo i na společný speciální dárek. Pavel dostal signovanou lubovou kytaru se svým jménem, na kterou od té doby hrává na klubových vystoupeních.

 

 

 

Září 2018

Mrakoplaš přijal do svého středu šestého kmenového člena. Stal se jím výborný zvukař a milý člověk, Petr Kutička. Říká se, že zvukař je dalším členem každé skupiny a je to přesně tak. Díky němu může být produkce kapely povýšena na atmosférický zážitek. To je i Petrův případ, protože rozumí tomu, co dělá, dobře "slyší" a ví, jak má Mrakoplaš znít.

 

Březen 2019

Mrakoplaš se zúčastnil 12. ročníku finále vyhlašování nezávislých hudebních cen Tais Awards v pražském Jazz Docku a získal Harvest prize. Toto ocenění skupina obdržela z rukou zakladatele Bena Taise Amundsena za desku Hlídač. Při této příležitosti skupina zahrála 40ti minutový set. 

 

Leden 2020

Mrakoplaš začal úzce spolupracovat s mladoboleslavskou skupinou ISARA na benefičních koncertech na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci. Isara už mnoho let pořádá každoměsíční sérii koncertů "Na scestí" a svůj letní "Isarafest". Na všech těchto akcích se začal objevovat i Mrakoplaš, nebo jeho odtučněná verze Mrakoplaš Light Orchestra a organizačně se na nich podílel. Přátelé z Isary převzali koncept mrakoplaší benefice, včetně aukcí raritních předmětů, obohatili ho o své zkušenosti z minulých let a vznikly tak pořady, které mají velkou hodnotu. Výtěžek ze všech koncertů opět putuje do AD centra, které se výzkumem a časnou léčbou Alzheimerovy nemoci dlouhodobě zabývá. Isaráci, díky, jste skvělí!

 

Červen 2020

Po třiadvaceti letech společného vystupování Mrakoplaše opouští harmonikář Petr Vrabec. Více než 14 let hrála skupina v nezměněné sestavě a od června se po dlouhé době opět stává kytarovým kvartetem. Poprvé Petr s Pavlem a Martinem vystoupil v klubu U Rafa, naposledy pak v domácím prostředí, v Balbínově poetické hospůdce.

 

Srpen 2020

Skupina pracuje na nových písničkách, které by se měly objevit na další desce "Tichá radost". Zároveň upravuje aranže vybraných starších písní a obohacuje zvuk čtyřčlenné kapely o další nástroje (12ti strunná, barytonová a lap-steel kytara). Díky personální změně Mrakoplaš nafotil i nový fotoseriál, tentokrát s fotografem Mirem Mikšíkem.